Playstation 5 (PS5)

Oyun Sınırsız ™

Ultra yüksek hızlı SSD, dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve 3D Ses desteği ile daha derin daldırma ve yepyeni inanılmaz PlayStation® oyunları ile yıldırım hızında yükleme deneyimini yaşayın.
Yıldırım hızı
PlayStation konsolunun yapabileceklerinin kurallarını yeniden yazan Entegre G / Ç özelliğine sahip özel bir CPU, GPU ve SSD’nin gücünden yararlanın.

Çarpıcı Oyunlar
İnanılmaz grafiklere hayran kalın ve yeni PS5 ™ özelliklerini deneyimleyin.

Nefes Kesen Daldırma
Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve 3D Ses teknolojisi desteğiyle daha derin bir oyun deneyimini keşfedin

Sony‘nin yeni nesil oyun konsoluna kısaca PlayStation 5 veya PS5 adı verilecek. Önceki her yineleme bu adlandırma şemasını benimsemiştir ve şirket tüm basın bültenlerinde, pazarlama bilgilerinde ve duyurularda vb.

Sony nihayet 11 Haziran gösterim etkinliğinde PS5 tasarımını tam olarak açıkladı. Konsol – yukarıda görüldüğü gibi – dikey olarak duracak şekilde tasarlanmıştır (ancak yatay olarak döşenebilir) ve DualSense denetleyicisine uyan siyah beyaz bir tasarıma sahiptir. Tasarım etkinliği, Sony’nin standart konsolu ve optik sürücüyü kaldıran daha ince bir Dijital Sürüm olan PS5’in iki sürümünü başlatmayı planladığını ortaya koydu.

PlayStation 5 denetleyicisi ile ilgili olarak, konsoldan önce resmi denetleyiciye bir göz attık. Sony buna DualSense diyor ve daha önce herhangi bir PlayStation denetleyicisinden en büyük tasarım;

Gördüğünüz gibi yeni bir fütüristik siyah beyaz tasarıma sahip. Sony ayrıca, denetleyicinin dokunsal geri bildirim , uyarlanabilir tetikleyiciler ve yerleşik bir mikrofon dizisi sunduğunu açıkladı . Ayrıca bir USB-C şarj portu ile birlikte geliyor ve Sony, henüz ne olduğunu açıklamasa da Paylaş düğmesini yeni bir oluştur düğmesiyle değiştiriyor.

Sony’nin son sistem mimarisi derinlemesine dalışında , şirket bu teknolojiyle ilgili bazı ayrıntıların yanı sıra yaklaşmakta olan konsolla ilgili diğer donanım ayrıntılarını da açıkladı. PlayStation 5 Lead System Architect Mark Cerny’e göre PS5, PS4 üzerinde bazı ciddi iyileştirmeler yapacak.

İşte sizin için Playstation 5 ve Playstation 4 sistem karşılaştırmaları;

İşlemci

Playstation 5

SMT (değişken frekans) ile 3.5GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek

Playstation 4

1.6GHz’de 8x Jaguar Çekirdeği

GPU 10,28 TFLOP, 2,23 GHz’de 36 CU (Özel RDNA 2 mimarisi) 1,84 TFLOP, 800MHz’de 18 CU (Özel GCN mimarisi)
Veri deposu 16 GB GDDR6 / 256 bit 8 GB GDDR5 / 256 bit
Dahili depolama Özel 825 GB SSD 500 GB HDD
Genişletilebilir Depolama Alanı NVMe SSD yuvası Değiştirilebilir dahili HDD
Harici depolama USB HDD desteği USB HDD desteği
IO Üretimi 5,5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış) Yaklaşık 50-100MB / s (HDD’deki veri konumuna bağlı olarak)
Bellek Bant Genişliği 448GB / sn 176GB / sn
Optik sürücü 4K UHD Blu-ray Sürücü Blu-ray Sürücüsü

 

Derin dalış, PS5’in gelecekteki yetenekleri hakkında çok daha fazla şey ortaya çıkardı. 3,5GHz’de sekiz çekirdeği ortaya çıkaran AMD Zen 2 şeklinde yükseltilmiş bir CPU bekleyebiliriz. Bu, PS4’ün sekiz çekirdekli Jaguar 1.6GHz CPU’sunda önemli performans kazanımları sağlamalıdır. PS5’in özel AMD RDNA 2 GPU’su, son jenerasyonun özel GCN GPU’suna göre sağlam bir yükseltmedir. Bu CPU ve GPU kombinasyonu PS5’in ışın izleme hızlandırmasını kullanmasına izin verecektir. Işın izleme, bir ortamda ışığın davranış biçimini daha gerçekçi bir şekilde taklit ederek oyun içi grafikleri yepyeni bir seviyeye taşıyabilen gelişmiş aydınlatma teknolojisidir. Ayrıca PlayStation 5’in tescilli bir 825GB SSD spor yapacağını ve kullanıma hazır NVMe SSD genişletilebilirliğini destekleyeceğini öğrendik. Bu, kullanıcıların PS5’in depolama alanlarını kolayca genişletebilecekleri anlamına gelmez, aynı zamanda daha yüksek yük hızları sunarak daha büyük haritalara ve daha iyi sistem belleği yönetimine izin vermelidir.

Playstation 5 fiyatı ne kadar olacak?

Playstation 5 için Sony tarafından yapılmış net bir ücret açıklaması yok. Ancak bu geçmişten hareketle yapılan tahminlerin doğruluk payına gölge düşürmüyor. Tahminlerin geneli 499 doları işaret ediyor. Biz de bu fiyat üzerinden Türkiye pazarı için vergiler ve satıcı payı dahil bir fiyat tahmininde bulunabiliriz. Günümüz kuru ile yaptığımız hesaplamaya göre, 499 dolar fiyat etiketiyle satılacak olursa, Türkiye’de yaklaşık 7.000 TL gibi bir fiyata sahip olacak. Tabii bu fiyatın bir tahmin olduğunu belirtelim. Sony’nin Türkiye pazarında uygulamayı planladığı farklı bir fiyatlandırma olması durumunda kullanıcı açısından olumlu bir değişiklik görülebilir.

Rating: 1 out of 5.