Battlefield 5 İnceleme

En başta Battlefield 5’ı bilmeyenler için anlatmakta fayda var. Battlefield 5, oyuncularını İkinci Dünya Savaşı’na götürüyor. Her ne kadar multi oyuncu modu ile bilinen bir seri olsa da, War Stories modu ile birlikte, bizlere savaşların ne kadar kötü olduğunu yansıtıyor. İşin daha da iyi kısmı ise, bunu başarıyla da gerçekleştiriyor. FPS olarak oynamakta olduğumuz Battlefield 5, atmosferi ve hikayeleri ile oyuncularına savaş koşullarını yaşatan bir yapım.

Oyuna başlar başlamaz Battlefield 5 sizi bir hikayeye götürüyor. Bu sayede hem temelleri görmüş oluyoruz, hem de oyunu tanımaya başlamış oluyoruz. 1 taşta 2 kuş desek yeridir. Oyunun bizleri hemencecik götürdüğü bu mod, aslında War Stories’in bir parçası olan My Country Calling isimli hikaye. Daha öncelerden ortaya çıkan haberler, oyunun çıkışında 4 adet, daha sonrasında ekstradan 1 adet daha War Stories hikayesi ile karşımıza çıkacaklarını söylüyordu. Tam olarak öyle de oldu. My Country Calling isimli bu hikaye, oyunun çıkışı ile bizlere sunulan hikayelerden ilki.

Battlefield 5 içerisindeki War Stories modunda 3 farklı hikaye daha bulunuyor oynayabileceğiniz. Bunlardan biri olan Under No Flag, oyuncularını 1942 yılının Kuzey Afrika’sına götürüyor. Nordlys isimli hikayesi ise, oyuncuları 1943 yılının Norveç’ine götürüyor. Son olara Tiralleur isimli War Stories hikayesi, oyuncuları 1944 yılının Provence’ine götürüyor. Daha sonra eklenmek üzere beklemekte olan The Last Tiger ise henüz oynanmıyor ne yazık ki.

Battlefield 5 inceleme

Battlefield 5 oyuncularına ne sunuyor?

Sizlere öncelikle Battlefield 5’ın War Stories modundan bahsettik fakat bildiğiniz üzere Battlefield’i Battlefield yapan şey tek oyunculu modu değil, çoklu oyuncu modu. Battlefield 5, oyuncularına 32 kişiden başlayıp 64 kişiye kadar kapasitesi bulunan modlar sunuyor. Conquest isimli çoklu oyuncu modunda, siz ve takımınızın 64 kişiye kadar destek veren büyük bir haritadaki anahtar yerleri düşmanların elinden almanız gerekiyor.

Conquest Assault isimli Battlefield 5 çoklu oyuncu modu, aslında Conquest modu ile aynı fakat çok ufak farklılıkları bulunuyor. Frontlines modu, Nocquest, Rush ve Battlefield 4’un bilinen Obliteration modlarının karışımı gibi bir şey. Domination modu, Conquest modunun oranla küçültülmüş versiyonu. Anlatmak gerekirse, bayrakların en az yarısına sahip olmak, karşı takımın tekrar canlanma hakkı kaybetmesine sebep oluyor.

Alışageldiğimiz modlardan biri olan Team Deathmatch ise, oyunun standart modu. Airborne, her iki takıma da birtakım biletler veriyor ve her ölüm bir bileti harcıyor. Bileti biten takım kaybediyor. Breakthrough modunda bir taraf ilerleyerek, bir bölgedeki her kontrol noktasını ele geçirmeye çalışıyor. Final Stand modu da Grand Operation modunun ilk 3 gününe bağlı. Eğer her 2 takım da eşit derecede iş yapmışsa, oyunculara tekrar doğma hakkı sunulmadan ve tüketilmiş mermilerle takımlar kapışıyor. Son kalan kazanıyor.

Battlefield 5 inceleme

Battlefield 5, oynanış açısından nasıl bir çeşitlilik sunuyor?

Oynanış açısından oyunculara sunulan çeşitlilik de Battlefield 5 inceleme yazımızın bir parçası elbette. Battlefield 5 inceleme yazımız içerisinde sizlerle paylaşmış olduğumuz çoklu oyuncu modları dışında harita çeşitliliği de bulunuyor. 8 adet harita sunuluyor ve bu 8 harita, oyuncuları 4 farklı coğrafik lokasyona götürüyor. Her harita, oyunculara birbirinden farklı tecrübeler sunuyor.

Oyunda bizleri bekleyen özelliklerden biri olan The Company, oyuncuların askerlerinin, silahlarının ve araçlarının bulunduğu yer. The Company kısmında sahip olduklarınızı çoğaltmak için oyunu bol bol oynamanız yeterli olacaktır. Askerleriniz de sınıf sınıf olarak bulunuyor. Keskin nişancı olan Recon, sağlıkçı olan Medic, ön safhalarda bulunan askerler olan Assault ve takımı destekleyen Support, Battlefield 5 içerisindeki asker sınıfları olarak karşımıza çıkıyor.

Battlefield 5 inceleme

Battlefield 5’ın iyi ve kötü yanları nedir?

Oyun içerisindeki birtakım hatalar, beğenmediğimiz kısmında gösterilebilir. Fakat bu hatalar, ölen askerlerin yerine altına girerek sıkışması ve çılgın hareketler sergilemesi gibi ileride giderilebilecek ufak tefek hatalar. Battlefield 5 ile ön planda tutuşmaya çalışılmış olan gizlilik konusunu beğendiğimizi söyleyebiliriz. Gerçekten isteğe bağlı olarak kullanılabilecek bir özellik olduğunu hissettiriyor olması fazlasıyla iyi. Yani, gizlilik kullanıyorsanız bunu tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda kullanıyorsunuz, zorunlu olduğunuz için değil.

Yapay zeka konusunda biraz şikayetçi olduğumuzu belirtebiliriz. Savaş alanının ortasında şarkılar söyleyerek seke seke gezmemize rağmen, düşman askerleri nedense bizi hedef almaktan kaçınıyor. Gizlilik mevzusu şart olmadığından, yapay zekanın bu eksikliğini fazlasıyla hissedebiliyorsunuz. Bu da, yerine göre hem eğlenceli, hem de hayal kırıklığı oluyor bu durum.

Battlefield 5 inceleme

Battlefield 5 görsel anlamda ne durumda?

Açıkçası, Battlefield 5’ın görsel anlamda fazlasıyla tatmin edici olduğunun altını çizmemiz gerekli. İşin en iyi kısmı da, sunmuş olduğu grafiklere rağmen çok fazla bir sisteme ihtiyaç duyuyor olmaması. Intel I7 4710MQ, 16GB RAM ve NVIDIA GeForce GTX 860m gibi özelliklere sahip olan bir PC’de, 1366×768 çözünürlükte ve yüksek ayarlarda ortalama 40 FPS gibi güzel bir performans veriyor. Bu da, oyunu rahatça oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Hemen aşağıda sistem gereksinimlerini sizlerle paylaştık. PC’nizin kaldırıp kaldıramayacağını oradan kontrol edebilirsiniz.

Battlefield 5 sistem gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10
 • CPU (AMD): AMD FX-8350
 • CPU (Intel): Core i5 6600K
 • Bellek: 8GB RAM
 • Ekran kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce GTX 1050 / NVIDIA GeForce GTX 660 2GB
 • Ekran kartı (AMD): AMD Radeon RX 560 / HD 7850 2GB
 • DirectX: 11.0 uyumlu ekran kartı ya da eşdeğeri
 • Depolama alanı: 50GB

Battlefield 5 sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • OS: 64-bit Windows 10 ya da daha günceli
 • CPU (AMD): AMD Ryzen 3 1300X
 • CPU (Intel): Intel Core i7 4790
 • Bellek: 12GB RAM
 • Ekran kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Ekran kartı (AMD): AMD Radeon RX 580 8GB
 • DirectX: 11.1 uyumlu ekran kartı ya da eşdeğeri
 • Depolama alanı: 50GB